Menu

The Life of Feldman 562

rehabilitacjasanok94's blog

Kolana koślawe- jak powinna wyglądać gimnastyka korekcyjna ? - Więcej porad tutaj.

Koślawość kolan to okoliczność w jakiej staw kolanowy ustawia się do środka- do wewnętrznej strony. W przypadku gdy koślawość odnosi się do obu kończyn dolnych będą one układały się w charakterystyczny X.
Co się dzieje jeżeli kolano wydaje się być koślawe ?
W poprawnych warunkach kość udowa ślizga się w stosunku do kości podudzia (piszczelowa i strzałkowa) zachowując poprawne ustawienie. Jakość takiego ślizgu będzie dobra ponieważ kolano okazuje się być stabilizowane:
od bocznej strony poprzez:
-więzadła poboczne kolana,
-ścięgna mięśni przebiegających tym rejonem np. napinacza powięzi szerokiej,
-łąkotkę boczną, która jak klin wetknięta jest w kolano,
-lokalne mięśnie stabilizujące,
od strony wewnętrznej natomiast stabilizację gwarantują:
-więzadła poboczne przyśrodkowe,
-ścięgna mięśni przebiegających tymże rejonem np. przywodziciele,
-łąkotka przyśrodkowa, która jak klin wetknięta jest w kolano,
-lokalne mięśnie stabilizujące.

Poprawne ustawienie kości względem siebie zdaje się być nadrzędne do pracy wyżej wymienionych struktur. Wówczas gdy z kolei staw kolanow ucieka do środka (koślawość) nagatywnie wpływa to na położenie łąkotki przyśrodkowej, która nie ślizga się odpowiednio, napięcie torebki stawowej oraz dodatkowo więzadeł od strony przyśrodkowej, krytycznie wpływa na funkcjonowanie mięśni zlokalizowanych w tym obszarze.
Szpara stawowa kolana się poszerza a sam staw traci swą stabilność i zdaje się być mocniej skłonny na kontuzję polegającą na „ucieknięciu kolana do środka”, grozi to urazem więzadeł przyśrodkowych czy chociaż pęknięciu łąkotki.
Wskazane jest dodać, że jeżeli szpara stawowa po stronie wewnętrznej zostanie rozszerzona, to po stronie bocznej- zapewne dojdzie do zmniejszenia szpary stawowej, a co za tym idzie do większej kompresji na łąkotkę boczną- ów sytuacja zwielokratnia niebezpieczenstwo pęknięcia łąkotki bocznej !

Ale dlaczego kolano jest koślawe ?
To główne zapytanie które powinno się sobie postawić zanim przystąpimy do fizjoterapii.
Czynników może być wiele- nieprawidłowe położenie kości wobec siebie, osłabienie aparatu więzadłowego w kolanie, niewłaściwe ustawienie miednicy, albo chociażby wadliwe ustawienie stawu skokowego.

Z różnych czynników kość udowa będzie w stanie się skręcić wobec kości podudzia osłabiając wewnętrzną część stawu.
Co z tym uczynić ?
Aby zabrać się za fizjoterapię tego gatunku dolegliwości należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę owego stanu rzeczy. Żeby to uczynić posiadamy możliwość przeprowadzić:
-testy więzadeł kolana- tak aby ocenić czy jest http://fizjoterapia-sanok63.xtgem.com/__xt_blog/__xtblog_entry/14589686-b-l-mi-dzy-opatkami-opis.#xt_blog_comments ,
-testy mięśniowe- żeby ocenić czy napięcie mięśni jest prawidłowe,
- testy łąkotek- tak aby przejrzeć czy pracują dobrze i są dobrze ustabilizowane,
-trzeba przetestować ustawienie i zakresy ruchu stopy- jej niewłaściwe ułożenie może powodować rotację podudzia względem kości udowej,
-powinno się sprawdzić położenie miednicy i zakresy ruchu stawu biodrowego- nieprawidłowości w tym rejonie mogą rodzić skręcenie kości udowej względem kości podudzia.

Po pierwsze drobiazgowe diagnozowanie.
Wówczas gdy już spostrzeżemy, że coś wydaje się być nie tak, iż kolano naszego dziecka ucieka, ustawia się niepoprawnie, czy dziecko narzeka na ból postanawiamy udać się do specjalisty- tylko do jakiego ? Większa część rodziców udaje się do lekarza pierwszego kontaktu, jednakże ten rzadko kiedy bywa biegły w ortopedii czy rehabilitacji. Zatem też wydaje skierowanie do lekarza ortopedy, który to ma ocenić i zdiagnozować problem. W tym miejscu przeważnie ukazuje się pierwsze zaskoczenie, bo do lekarza specjalisty często czeka się w kolejce i to całkiem sporo. a Go Back

Comment

Blog Search

Blog Archive

Comments

There are currently no blog comments.